Elég csak egy apró eltérés, és máris probléma adódik a tanulás során.
A fogantatástól az iskolapadig
A két szem két külön képet lát, tanult folyamat eredménye, hogy a kettő kép eggyé áll össze (ki lehet próbálni: ha egy meghatározott képet csak egyik szemünkkel nézünk, majd csak a másikkal és végül mindkettővel, akkor érzékelhető, hogy a két külön képet miként dolgozza össze az idegrendszerünk eggyé). A vizuális információ és a központi idegrendszer által vezérelt kétszemes együtt-látás készsége 0 és 7 éves kor között alakul ki. Ez alap feltétele annak, hogy egy gyermek 7 éves kortól megtanuljon írni, olvasni és számolni. A folyamatot olyan események befolyásolhatják, amire sokan nem is gondolnak, ilyenek a születési körülmények (pl.: császár vagy hosszú vajúdás, komplikációk), a fordulási készség, kúszás, mászás, felállás, járás, beszédindulás és -fejlődés. Ha ez a folyamat nem megfelelően alakul és megjelenik egy vagy több rendellenesség, akkor ezek a későbbiekben különböző mértékű nehézséget okoznak a gyermek számára.
A probléma forrását kell megtalálni
Amikor gyermek a koncentráció, a figyelem zavar, a diszfunkciós zavar jeleit mutatja, vagy súlyosabb esetekben megfigyelhető a diszlexia, diszkalculatio, diszgráfia is, akkor fejlesztő pedagógiai módszerekkel igyekeznek a zavarokat enyhíteni vagy megszüntetni. A különböző fejlesztő pedagógiai módszerek a gyermek alap intelligenciájára hagyatkozva felülről vezérelve indítják a mozgáskoordinációs fejlesztést, de ha a reflex nem működik megfelelően – ezt csak alulról építkezve lehet korrigálni -, akkor ezek a módszerek csak ideig-óráig működnek. Amint abba marad a fejlesztés, a gyermek visszaesik.
Az írás-olvasás és a hasonló készségek elsajátításához és megfelelő működéséhez elengedhetetlen az idegrendszer, a mozgásrendszer, a hallás és a látás összehangolt működése.
Ezért a hatékony megoldás érdekében először meg kell vizsgálni a gyermek központi idegrendszeri fejlettség és el kell végezni a neuro-optometriai szemvizsgálatot, az audionális felmérést valamint a gerinc vizsgálatát a teljes kórképhez. Miután feltérképezték a problémák gócpontját és megfelelő terápiával kezelték, fejlesztették, csakis akkor lesz hatékony bármilyen gyógypedagógiai vagy fejlesztőpedagógiai foglalkozás, ellenkező esetben csak ideig-óráig érhető el eredmény.
Neuro-optometria
Az USA-ban 1970 –óta foglalkoznak ezzel a szemészeti területtel és annak a terápiás fejlesztésével. Ennek keretén belül tudják vizsgálni, hogy milyen mértékben van gond a látásban a konvergenciával (összetartás), akkomodációval (alkalmazkodóképesség), fixációval (rögzítés). Ugyanis ha ezen funkciók vagy ezek idegrendszeri kapcsolata bármilyen mértékben is sérült, akkor nem tud megvalósulni az az alapkészsége a gyermeknek, hogy 20 mikroszekundum alatt tudjon egy vizuális információt vagy adatot értelmezni, majd utána az alapján válaszreakciót adni. Ez történik például az írás, tábláról másolás vagy az olvasás során.
A bal és a jobb szem külön-külön látja a karaktereket, a két szem összehangoltsága adja meg a betűk összeolvasási képességét, közben folyamatosan fenntartva a konvergenciát és az akkomodációt a központi idegrendszer vezérlésével. Ha ez a funkció bármelyik ponton hiányos vagy sérült, akkor a gyermeknél az információ feldolgozása vagy csúszik, vagy felgyorsul, aminek az a következménye, hogy nem tud jól olvasni, nem érti, hogy mit olvasott, lassú vagy túl gyors az olvasási tempója, esetleg kihagy betűket, lehagy ékezeteket, írásképe pedig rendezetlen.
A neuro-optometriai gyermekszemész és vision therapeuta a megfelelő vizsgálatok elvégzését követően tudja megalapozottan felírni a megfelelő szemüveget valamint a vision therapy*, azaz a látás terápia alkalmazásával segíteni a gyermeknek.
A szemészeti neuro-optometriai vizsgálatokat 1 éves, 3 éves és 6-7 éves korban kell(ene) elvégezni.
*Vision Therapy: vizuális rendszert fejlesztő terápia, melyet az Egyesült Államokban fejlesztettek ki és ott oktatják a terapeutákat